“Atlas podróżników” jest starannie wydanym albumem i przewodnikiem ukazujący najdalsze zakątki świata, jednocześnie będąc zbiorem biografii najsłynniejszych podróżników z różnych epok i krajów. Pełna ciekawostek, niespieszna narracja, trafnie ukazująca perspektywę każdego z 11 wędrowców, dostosowana została do możliwości percepcyjnych młodego czytelnika. Historie osobliwych odkrywców i badaczy dopełnione zostały przyciągającymi uwagę uproszczonymi mapami i ilustracjami malowanymi dwojakimi technikami (czarny tusz oraz kolorowe akryle). Jakość wydania (twarda oprawa, duży format, gruby papier), poziom merytoryczny opisywanych podróży oraz niepowtarzalna szata graficzna urzeka również dorosłych.
Książka, jak mało która, motywuje do wędrówek — małych i dużych. Więc zabieramy ją w dłoń i ruszamy w drogę po przygodę, odkrywać nasze przystankowe zakamarki.
Podróżnicy i ich wyprawy
Relację jakich podróżników znajdujemy w publikacji?
Wędrujemy krok w krok za sprytnym Pyteaszem, który przechytrzył Kartagińczyków, przepłynął niezauważony przez Cieśninę Giblatrarską, dotarł w okolicę Islandii, by później odwiedzić również Krainę Bursztynu.
W ciszy i skupieniu podążamy za mnichem Xuanzangiem, przemierzając Azję i docierając do Indii.
Na nowo przetartych szlakach Europy i Azji poznajemy ludy Orientu i ich zwyczaje, jednocześnie szpiegując mongolskie państwo razem z Janem di Piano Carpinim.
Śledzimy 24-letnią wyprawę Marca Polo do Państwa Środka.
Podziwiamy niekończącą się podróż Ibn Battuty, obserwując, jak wędruje na grzbiecie wielbłąda, płynie statkiem, uczestniczy w karawanie, ale i samotnie pokonuje azjatyckie odległe krainy i indonezyjskie wyspy.
Pływamy po dwóch oceanach (po raz pierwszy!) razem z Bartolomeu Diasem.
Z Jeanne Baret okrążamy świat.
Z Josephem Banksem żeglujemy po Pacyfiku i wyprawiamy się w podróż dookoła świata na jednym z najbardziej komfortowych statków badawczych ówczesnych czasów.
Podejmujemy wyzwanie, zapuszczając się w tropikalną puszczę wraz z Humboldtem.
Z bliska śledzimy poczynania Darwina podczas jego podróży m.in. do Ameryki Południowej.
Kibicujemy Mary Henriecie Kingsley, gdy ta samotnie udaje się do Afryki Zachodniej.
Ilustracje — zapełnianie białych plam na mapach i w wyobraźni
Obfitujące w szczegóły wnikliwe opisy uzupełniane zaskakującymi ciekawostkami zestawione zostały ze schematycznymi, pełnymi niedomówień ilustracjami. Znacząca ich część to świat przedstawiony malowany czarnym tuszem na białych kartach. Niedomówienia schematycznych pociągnięć pędzlem, tajemniczość będąca efektem ciemnego koloru farby doskonale oddaje nastroje towarzyszące ówczesnym wyprawom (nowość, niebezpieczeństwo, ale i ekscytacja).
Z drugiej strony w publikacji pojawiają się również pełne kolorów — zupełnie odmienne od czarno-białych ilustracji — pejzaże bliżej niekreślonych krajobrazów. Może to wyobrażenia, jakie motywowały podróżników do odkrywania i badania niezgłębionych zakamarków świata?
Autorzy nie narzucają interpretacji tych ilustracji. Niepodpisane, nieopisane mogą stać się punktem wyjścia do kreowania czytelniczych wyobrażeń o poznawanych poprzez album podróżach.
Do czego posunąć musiała się Jeanne Barey, by wsiąść na pokład statku, który odbył pierwszą francuską podróż dookoła świata?
Czy Marco Polo nie zmyślał, opisując swoje podróże?
Który przyrodnik (już w XVIII wieku!) alarmował, mówiąc o niebezpieczeństwie zachwiania równowagi między poszczególnymi elementami systemu przyrodniczego?
Odpowiedzi szukajcie w “Atlasie przyrodników”.
Książka „Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata” z tekstem Isabel Minhós Martins oraz z ilustracjami Bernarda P. Carvalho wydana została nakładem wydawnictwa Dwie Siostry.
Polecamy również „Niezwykłe mapy. Dla miłośników przygód i snów na jawie”, w których to wyszukane zagadnienia tematyczne (jest ich 11) wizualnie przedstawiono na kolejno pojawiających się mapach świata.
Zapraszamy również na wędrówkę po ośmiu niezwykłych parkach narodowych w różnych częściach świata razem z książką, atlasem i komiksem w jednym – „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” Aleksandry i Daniela Mizielińskich.