flaga na maszt 10

“Flaga na maszt!” – ilustrowane kompendium flag z całego świata w komiksowym stylu

“Flaga na maszt! Przewodnik po flagach z całego świata” to skrupulatnie opisane i bogato zilustrowane kompendium. Łączy w sobie cechy:
– sensacyjnej encyklopedii – każda strona to kilka zaskakujących ciekawostek,
– mini atlasu – przejrzyste, bo odpowiednio pokolorowane mapy pomagają odszukać m.in. te państwa, których dotyczą charakterystyki,
– podręcznika do historii – przystępnie wyjaśniona flagowa symbolika poszczególnych państw ujęta w porządek chronologiczny staje się jasną, zwięzłą i nie mniej wartościową niż ta w szkole, lekcją o rzutującej na teraźniejszość przeszłości różnych narodów,
– komiksu – otoczone ramką pola z tekstem przypominają dymki historyjek rysunkowych, a ich ogonki zastąpione strzałkami dokładnie wskazują opisywane flagi lub ich konkretne elementy.

Vademecum składa się z pięciu części (Wprowadzenie, Słowniczek, charakterystyka wybranych flag, Mapy, miejsce na własne projekty flag). Całość utrzymana jest w oszczędnej, czasami hasłowej (ale nigdy fragmentarycznej) narracji pisanej w 2. osobie liczby pojedynczej. Bezpośrednie zwracanie się do adresata kompendium (Czytając tę książkę, możesz natrafić na nieznane słowa; Przypatrz się!) czy odwoływanie się do jego doświadczeń (Na pewno często je widujesz…) tworzy osobliwą relację narrator-odbiorca, nietypową dla szkolnych i akademickich skryptów czy tradycyjnych encyklopedii, dla których zarezerwowany jest naukowy obiektywizm. Podmiotowy ton tej książki oraz bogactwo ilustracji inspirowanych komiksem zdecydowanie bardziej zachęca do historyczno-geograficznej podróży oraz stale podtrzymuje czytelniczą motywację, dzięki której ma się ochotę zgłębiać kolejne i następne opowieści o przeszłości, kulturze i tradycjach różnych krajów zaszyfrowanych na flagach.

flaga na maszt 9

WPROWADZENIE

Krótki, bo liczący dwie strony, wstęp jest zbiorem popularnych, ale też nietypowych miejsc (na świecie, ba – we wszechświecie!) powiewania flag, jednocześnie argumentów potwierdzających wszechobecność tych narodowych symboli. To również zarys pochodzenia współczesnej koncepcji flagi.

flaga na maszt robert g fresson 3
flaga na maszt robert g fresson 4

SŁOWNICZEK

Czym jest weksylologia? Jak nazywają się poszczególne pola flag? Jakie wyróżnia się typy krzyży, pasów i figur na chorągwiach? Graficzny leksykon przystępnie wyjaśnia najważniejsze pojęcia opisujące flagi.

Najpopularniejsze flagowe barwy spersonifikowane i przedstawione na dole drugiej strony słowniczka okażą się być przewodnikami po kolorowym świecie flag.

flaga na maszt robert g fresson 5
flaga na maszt robert g fresson 6

CHARAKTERYSTYKA WYBRANYCH FLAG

Trzon przewodnika stanowią charakterystyki wybranych flag krajów z całego świata. Chorągwie zgrupowano według dwunastu kategorii:

KRZYŻE I KRZYŻE SKOŚNE

TRZY KOLORY

PASY SKOŚNE

BARWY PANARABSKIE

PÓŁKSIĘŻYCE

ZWIERZĘTA

GWIAZDY

BARWY PANAFRYKAŃSKIE

DWA KOLORY

CZERWIEŃ I BIEL

SŁOŃCA I KRĘGI

CZERWIEŃ, BIEL, BŁĘKIT

Każda z dwunastu grup opisana jest na przykładzie minimum dwóch, kilku lub nawet kilkunastu flag.

Wszystkie prezentacje są osobliwe. Jedne dotycząc flag konkretnych krajów, inne grup państw powiązanych jakimś wspólnym mianownikiem (np. obecnością zwierząt lub gwiazd na chorągwi czy identyczną liczbą pasów).

flaga na maszt robert g fresson 10
flaga na maszt robert g fresson 11
flaga na maszt robert g fresson 12
flaga na maszt robert g fresson 13

Na każdą prezentację składają się przemycane w formie ciekawostek zaskakujące informacje, które współgrają z konkretną odsłoną flagi lub jej poszczególnym elementem.

Chorągwie wraz z treściwymi historycznymi nowinkami dopełnia ilustracyjne tło – zawsze kolorystycznie i tematycznie korespondujące z prezentowanym zagadnieniem. Gdy rozkładówka poświęcona jest Grecji, scenerię wypełnia ciemnozielone morze, niebieski horyzont i Santorini – najpopularniejsze pocztówkowe ujęcie jednej z greckich wysp. Francuska flaga nabiera ostatecznego wyglądu na tle klasztoru Saint Michel. Chiny trudno sobie wyobrazić bez Muru Chińskiego na pierwszym planie.

flaga na maszt 1
flaga na maszt 2
flaga na maszt 3

Charakterystyka często skupia się na pokazaniu wizualnych zmian na fladze w ciągu chronologicznym.

flaga na maszt robert g fresson 14

W książce nie zabrakło polskiego akcentu. Prezentacja z polskim symbolem narodowym pokazuje, że biało-czerwone barwy nie są zarezerwowane wyłącznie dla naszego kraju. W innej konfiguracji, w innych proporcjach, a w kilku przypadkach również z innymi graficznymi dodatkami, kolory białe i czerwone na flagach są bardzo popularne.

flaga na maszt robert g fresson 15

MAPY

Załączone na końcu książki mapy kontynentów z zaznaczonymi krajami pomagają odnaleźć państwa wszystkich opisywanych flag.

flaga na maszt robert g fresson 7
flaga na maszt robert g fresson 8

WŁASNE PROJEKTY FLAG

Robert G. Fresson, brytyjski ilustrator, rysownik, nieustannie publikuje własne komiksy w „The New York Times”. W jego książce nie mogło więc zabraknąć miejsca na projekty, do których zachęca czytelnika przeznaczając na nie dwie strony.

flaga na maszt robert g fresson 9

Dopracowaną w każdym szczególne książkę można kupić na stronie Wydawnictwa Dwóch Sióstr.

flaga na maszt robert g fresson 2

Jeśli interesują Was inne książkowe podróże po świecie, koniecznie sięgnijcie po „Serię dla dociekliwych” – to nietypowe przewodniki dla wymagających młodych czytelników!

seria dla dociekliwych dwie siostry

Z kolei w odkrywaniu tropów ziemskiej fauny i flory pomocne okażą się Zwariowane atlasy roślin i zwierząt dla młodych botaników i zoologów z wyobraźnią i poczuciem humoru.

atlas roslin zwierzet adrienne barman1

Nie chcesz, by ominął Cię kolejny wpis? Polub Przystanek Rodzinka na Facebooku.

Scroll to Top