Wybierając w księgarni książkowe prezenty dla najbliższych, swoje kroki kieruję bardzo często w stronę działu popularnonaukowego. Jeśli również obieracie taki trop podczas poszukiwań lektur dla najmłodszych, polecam nasze rodzinne wybory.
Faworytem młodszego syna w tej kategorii od kilku miesięcy są książki: „Kto się chowa na lądzie i w wodzie” oraz „Kto się chowa w lesie i na śniegu” Pavli Hanáckovej i Linh Dao, duetu znanego nam już wcześniej z serii „Niesamowita natura”.
Tym razem sztuka zwierzęcego kamuflażu, maskowania się przed niebezpiecznym wrogiem, pokazana została w formie przystępnej dla najmłodszych czytelników. Stąd 16 kartonowych stron, ruchome, bo przesuwane elementy i wieńcząca całość plansza, na której skrywa się 20 stworzeń czekających na odnalezienie.
Białego ukrytego na śniegu lub szarobrązowego wylegującego się na trawie lub wśród kamieni lisa polarnego, zakamuflowaną na tle kory drzew sowę, rozemocjonowanego i mieniącego się kolorami tęczy kameleona, zamaskowaną w liściach lub za kamieniami żabę oraz leniwca zaprzyjaźnionego z glonami żyjącymi na jego sierści poznajemy w „Kto się chowa w lesie i na śniegu”.
W kolejnej części bohaterami są: prawie niewidoczny na tle afrykańskiej sawanny gepard, zmieniający kolor sierści w zależności od pory roku jeleń, uciekająca przed niebezpieczeństwem i wypuszczająca chmurę ciemnej cieczy ośmiornica, „skamieniały” żółw oraz chowający się w piasku wąż.
Książka nasycona krótkimi ciekawostkami z życia zwierząt i opatrzona ilustracjami zawsze sympatycznych, przyjaźnie wyglądających i zerkających na czytelnika serdecznym wzorkiem zwierząt to przystępna i atrakcyjna encyklopedia dla najmłodszych.
Nieco starszych fanatyków nauki, poszukujących sensacyjnych informacji i ekscytujących nowinek na pewno pochłonie bez reszty „Wielka księga ciemności” Heleny Haraštovej i Jiříego Franty.
Eksplorowanie książki polecamy zacząć od zabawy w zupełnej ciemności. Dziecko dotykając okładki książki ma możliwość poczuć i rozpoznać fasady miejskich wieżowców czy okna domów, których kontury zaznaczone zostały różnorodną i wypukłą fakturą.
Do zabawy włączyć można latarkę lub lampkę, dzięki której wzmocnione zostanie światło namalowanej na okładce fluorescencyjnej latarni i gwiazd rozświetlających nocne niebo. Niesamowity pomysł na wstęp do multisensorycznej lektury.
W środku natomiast znajdziemy 8 rozdziałów: Czym jest ciemność, Źródło sztucznego światła, Przyroda i ciemność, Mroczne głębiny oceanu, Transport i ciemność, Miasto i ciemność, Wieś i ciemność, Księżyc, z czego 5 opatrzonych zostało dodatkowo czterostronicowymi rozkładówkami.
Na jej zewnętrznych ciemnych stronach namalowane zostały wyłącznie rozświetlone przez różne źródła światła jasne fragmenty wewnętrznych plansz. To więc kolejna propozycja gry dla czytelnika, tym razem odwołująca się do jego wzrokowej spostrzegawczości – jest to bowiem próba odgadnięcia, czego częścią są wyróżnione elementy. Wprawne oko dostrzeże np. żarówki lamp rozświetlających salę pełną krzątających się piekarzy, światło latarni wzmagające odblask kamizelek pracujących w nocy strażaków, ogień pożaru dogasającego na strychu jednego z domów czy załączone neony reklamy witryn sklepowych.
Miłośnikom książek typowo edukacyjnych w niecodziennej odsłonie polecam inne propozycje wydawnictwa Adamada:
- Co się wyprawia tam w środku? Ludzkie ciało, John Farndon, Tim Hutchinson,
- Sowa czy puszczyk, Emma Strack, Plantevin Guillaume, Jeunesse Gallimard,
- Góra i dół. Zobacz, jak niesamowita jest przyroda, Patricia Hegarty, Tanera Simons, Hanako Clulow,
- Ja i świat. Informacje w obrazkach, Mireia Trius, Joana Casals,
- Księga Ziemi, Jonathan Litton, Thomas Hegbrook,
- Ogrody natury, Jenny Broom, Kristjana S. Williams,
- Dziobem, piórem i pazurem o dinozaurach, Guido van Genechten,
- Dobra robota. Ceramik, opiekunka fok i inne ciekawe zawody, Elżbieta Pałasz, Joanna Czaplewska,
- Co ma kura z jaszczura? Wielka księga ewolucji, Cristina M. Banfi, Cristina Peraboni, Rita Mabel Schiavo, Román García Mora.
Owocnej lektury i dobrej zabawy!