“O rowerach” to 13 – pełnych szczegółów, tętniących kolorami i zapełnionych ogromem cyklistów – samodzielnych rozkładówek, które scala temat rowerów i rowerzystów. Publikacja łączy w sobie elementy barwnego picturebooka, szczegółowej wyszukiwanki, a nawet praktycznej instrukcji.
Książkę bez dwóch zdań można określić mało naukowym, ale trafnym terminem – “chudzina”. Jednak pod względem zawartych treści (fakt – czasami specjalistycznych) nie ustępuje opasłym tomiskom.
Kilka razy wertowaliśmy tam i z powrotem strony “O rowerach”, zanim znaleźliśmy sposób na lekturę tej publikacji. Trafną metodą okazało się po prostu wnikliwe studiowanie następujących po sobie rozkładówek. Kolejność – naszym zdaniem – nie gra tu większego znaczenia. Ważne, by lekturę “O rowerach” dozować i każdą rozkładówkę traktować, jak pole do czytelniczej eksploracji, wzrokowej gry i pretekstu do rozmów, a nawet pozaksiążkowych poszukiwań. Tylko wtedy uda się wyłuskać potencjał czytelniczy, ludyczny i edukacyjny tej nietypowej publikacji.
Szukajcie wcale nie rzucających się w oczy tytułów rozkładówek. Skierują wasze czytelnicze poszukiwania na właściwy trop.
Czytajcie pisane różną czcionką i rozmaitymi stylami hasłowe komentarze. Nie pozwolą Wam pominąć żadnego atrybutu cyklisty. Dzięki nim nie przeoczycie również nietuzinkowych ścieżek rowerowych, a w waszych sakwach, podsiodłówkach i parówkach nigdy nie zabraknie niezbędnych rzeczy podczas podróży.
Dobór odpowiedniego roweru, tuning wyglądu i jego parametrów technicznych, nawet naprawa nie będą już straszne nawet dla początkujących cyklistów.
Kto z Was wypatrzy Maję Włoszczowską, znajdzie płetwę rekina (na rzeczy podręczne potrzebne do rowerowych wojaży, odszuka tzw. paliwo kolarza?
W drogę!
Książka “O rowerach” Bartosza Ratajczyka wydana została nakładem wydawnictwa Ezop. Do kupienia m.in. tutaj.
Podróże – te rowerowe czy na piechotę – kształcą, wyrabiają siłę walki i pozwalają przekraczać różne granice. We wpisie „Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi… w rok” nieco więcej o ludzkich biegunach i przekraczaniu swoich słabości.
Jeśli lubicie podróże, koniecznie zerknijcie na wpis – „Bagażnik, czyli rzecz o pakowaniu” – poradnik dla początkujących, ale zaradnych podróżników.