Cyfryzacja współczesnego świata, ale i domowe nauczanie mobilizuje nas do szukanie sposobów na w miarę samodzielne pozyskiwanie wiedzy przez dzieci. Dzięki temu my mamy więcej czasu, a one powoli uczą się tego, bez czego nie da się funkcjonować w dorosłym życiu – wyszukiwania informacji, organizowania czasu przeznaczonego na obowiązki, odpowiedzialności za wykonane zadania. Tak oto edukacja online staje się naszą codziennością i sposobem na kreatywną naukę, przy okazji będąc znakiem dzisiejszych czasów. Z jakich platform, stron, aplikacji i kursów korzystamy? Które bezpłatne materiały edukacyjne online polecamy?
Zależy nam na różnorodnych, twórczych sposobach i formach nauki, poszerzaniu doświadczeń czy zdobywaniu faktycznie potrzebnych dziś kompetencji. Książki z różnych dziedzin synowie mają na wyciągnięcie ręki i faktycznie są swego rodzaju podstawą, na której do tej pory opieraliśmy ich edukację. Później przyszła pora na wszelkie elektroniczne urządzenia, które posiadając dostępem do Internetu, wypierają klasyczną, w przewadze podawczą formę prezentacji materiału.
Prezentuję nasze ulubione platformy, strony, kursy i aplikacje, które towarzyszą nam na co dzień w edukacji domowej. Wszystkie wspomniane materiały edukacyjne online są bezpłatne.
Matematyka – materiały edukacyjne online
Przełomowym w nauczaniu matematyki jest projekt “Matematyka jest wszędzie” dostępny na stronie mBanku. To fascynujący e-book, który systemowo, choć bez odniesienia do podstawy programowej, odkrywa przed czytelnikiem matematykę w codziennym życiu, w naturze, w kulturze, ale i w kuchni czy sklepie. To zbiór inspiracji, pytań do przemyślenia, zadań do przeanalizowania, ale przede wszystkim przystępnie snutej narracji, tłumaczącej zagadnienia matematyczne z praktycznego punktu widzenia.
Tutaj możecie pobrać 📩 BEZPŁATNEGO e-booka.
Z kolei edukacyjna organizacja non-profit Khan Academy udostępnia stronę internetową z miniwykładami w postaci filmów w liczbie ponad 9000. To nie tylko matematyka, ale również chemia, fizyka, biologia, astronomia, ekonomia, informatyka, historia i medycyna. Spora część filmów dostępna jest już w języku polskim. Wykłady, ćwiczenia i quizy kompleksowo prezentują i utrwalają tematy.
Oppia to kolejna platforma edukacyjna. Tworzone jest przez nauczycieli i uczniów. Angażujące i skuteczne lekcje w formie wykładów przeplatane są pytaniami do czytelnika/gracza.
Biologia, chemia, fizyka – materiały edukacyjne online
Bez dwóch zdań numer jeden na naszej liście w tej kategorii zajmuje “Nauka. To lubię”. To strona dla dzieci, młodzieży i dorosłych, na której prócz bloga o tematyce popularnonaukowej znajdują się podcasty i filmy (umieszczane na kanale na YT). Ich autora Tomasza Rożka nie muszę chyba przedstawiać. Jeśli jeszcze nie zaglądaliście na “Nauka. To lubię”, polecamy.
Zasłuchujemy się też w podcastach Opowiadania przyrodnicze dla dzieci, które ciągle pytają “dlaczego?”.
Ciekawy projekt realizują Astrohunters, którzy prócz bloga, mają kanał na YouTubie popularyzujący tematy związane z kosmosem.
Dla starszych słuchaczy i widzów polecam kanały na Youtube, np. SciFun czy Uwaga Naukowy Bełkot czy podcasty radionaukowe.pl.
Język angielski – materiały edukacyjne online
Naszą naukę angielskiego bardzo dokładnie opisałam tutaj. We wpisie podaję dokładne linki do podcastów, aplikacji, kursów i narzędzi dostępnych na urządzeniach mobilnych i urządzeniach typu smart home.
Historia – materiały edukacyjne online
Systematyczne zgłębianie historii jeszcze przed nami, ale na chwilę obecną polecamy kanał na YT – Opowiedź nam historię, blogi ciekawostkihistoryczne.pl i wielkahistoria.pl.
Język polski – materiały edukacyjne online
Posiłkujemy się od czasu do czasu Zintegrowaną Platformą Edukacyjną. Znajdziecie tam materiały z wszystkich przedmiotów szkolnych.
W miarę poznawania nowych narzędzi, będę uzupełniać wpis. Jeśli znacie inne wartościowe miejsca w Internecie, które możecie polecić, zostawcie linki i namiary w komentarzach na naszym profilu na Facebooku lub Instagramie.