Biograficzna opowieść o Marku Kamińskim – który w maju 1995 roku wraz z Wojciechem Moskalem jako pierwszy Polak dotarł na biegun północny, następnie siedem miesięcy później dotknął szklanej kuli stojącej na półkuli południowej w miejscu przechodzenia osi Ziemi, stając się tym samym pierwszym człowiekiem na świecie, który w jednym roku zdobył oba bieguny – staje się pretekstem do afirmacji autentycznego typu osobowości, mentalności i życiowej filozofii, powściągliwie eksponowanej w narracji, za to stopniowo konstruowanej w umyśle czytelnika podczas śledzenia jego wypraw, osiągnięć i przekraczanych granic.
Ciągły rozwój, systematyczna ciężka praca nad sobą – nad ciałem, ale przede wszystkim umysłem, stawianie sobie wyzwań, przekraczanie granic możliwości, które, jak twierdzi filozof i podróżnik, są tylko w naszej głowie, wytrwałość, samozaparcie, a przy tym niesamowita skromność – to krótka charakterystyka natury i osobowości Marka Kamińskiego, będąca jednocześnie przesłaniem opowieści wzmocnionym w poprzedzającym narrację cytacie:
Ruszyłem w drogę, aby zdobyć biegun,
A odkryłem samego siebie i zrozumiałem,
Że prawdziwy biegun jest we mnie.
Co sprawia, że mimo ogromu informacji opowieść pochłania się w mgnieniu oka?
- telegraficzny (porównując faktyczny czas trwania wypraw), zapis przebiegu dwóch ekstremalnych podróży Marka Kamińskiego, w tym m.in.: rzeczowa trzecioosobowa narracja oraz nierzadko komiksowa (wyłącznie obrazkowa lub z wypowiedziami bohaterów umieszczonymi w dymkach) prezentacja fabularnych wydarzeń,
- przejrzyste mapy obrazujące m.in. trasy wypraw,
- infografiki i schematy, które w przystępny sposób ujmują wiedzę z różnych często odległych dziedzin, przemycając m.in. zaskakujące ciekawostki geograficzne (np. ile wynosi długość dnia i nocy na biegunach?, czym jest arktyczny prąd okołobiegunowy?), przyrodnicze (gdzie leżą Góry Dufeka?), techniczne (np. na czym polega system Argos?), a nawet kulinarne (czym jest liofilizat?) lub po prosu w graficznie uporządkowany sposób przedstawiają fragmenty narracji,
- liczne mniejsze lub całostronicowe ilustracje (z przewagą błękitu, bieli, granatu i kontrastującą z nimi mocno pomarańczową barwą) zawsze spójne z tekstem.
Sylwetka światowej sławy podróżnika jaka rysuje się przed oczami czytelnika po skończonej lekturze, nie pasuje do superbohatera, który posiadając niezwykłe moce, magiczne atrybuty dokonuje nadrzeczywistych rzeczy. Marek Kamiński – ten prawdziwy, ale i bohater książki: „Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi… w rok” – to człowiek z krwi i kości, świadomy swoich ograniczeń, potykający się i upadający (często dosłownie), walczący jednak ze słabościami, czasami podejmujący się, wydawać by się mogło, syzyfowych prac, podążający do celu powoli, ale zawsze do przodu, osiągając tym samym nieprawdopodobne sukcesy.
Książka „Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi… w rok” Agaty Loth-Ignaciuk z ilustracjami Bartłomieja Ignaciuka została wydana nakładem Wydawnictwa Druganoga.