,,Mała Nina” to zbiór opowieści będących zapisem przemyśleń i przygód młodziutkiej, po trosze przebojowej, ale i przenikliwej 9-latki. Niepoprawny optymizm, dziecięca perspektywa postrzegania świata i niewymuszony sposób bycia sprawiają, że Niny nie da się nie lubić.
Niemiecka pisarka Sophie Scherrer pisząc serię „Mała Nina” stworzyła bohaterkę będącą połączeniem Pippi Pończoszanki – ulubienicy szwedzkich (ale i nie tylko) czytelników oraz Mikołajka, którego losy rozsławione zostały na gruncie francuskim.
„Małą Ninę” do francuskich twórców zbliża stylistyka opowiadań, ale i kreska ilustratora. Z kolei po Pippi Nina dziedziczy charyzmę, rezolutność, ciekawość świata i optymizm.
Na niepowtarzalny rys 8-latki (później 9-latki) Niny wpływa jej rodzinna historia (mieszka z rozwiedzioną mamą, z tatą widuje się podczas przeżywania zdublowanych na tę okazję m.in. świąt) i otoczenie, w którym się wychowuje (przyjaciółka Luiza, szkolni znajomi, świnka morska o osobliwym imieniu Wangog).
Wakacje i nuda? W przypadku Niny to nie możliwe! Przekonajcie się sami, czytając drugi tom serii.
A wcześniej lub później (na szczęście kolejność czytania tomów nie ma większego znaczenia) sprawdźcie, co wspólnego z profanacją Najświętszego Sakramentu ma Nina. I czy światowej sławy skandal to nie przypadkiem wiele hałasu o nic?
Serię polecamy przede wszystkim jej rówieśnikom, a młodszym czytelnikom sugerujemy asystę rodziców, bo pomimo lekkiego stylu i błahych psot dziewczynki i jej przyjaciół, Ninie, jak to dzieci mają w zwyczaju, zdarza się eksperymentować i filozofować, podejmując tematy wagi ciężkiej.
Książka “Mała Nina” i “Mała Nina i wakacje” Sophie Scherrer ukazała się nakładem wydawnictwa Wilga.
O poszukiwaniu siebie i swojego miejsca w życiu opowiada książka „Niedźwiedź w wielkim mieście”.