Kubek niekapek – wady czy wyłącznie zalety? Wygodne, praktyczne, niebrudzące – idealne, prawda? Ale czy na pewno? Owszem, zabezpieczają nasze domy przed płynnymi zalewami, ale czy zapewniają naszym dzieciom zdrowy rozwój? Niestety mogą niekorzystnie wpływać na prawidłowy wzorzec połykania u dzieci i utrudniać rozwój mowy. Więc co zrobić? Wybierać otwarte kubki? Czy może szukać alternatyw?
Kiedy dziecko gotowe jest do picia z kubka otwartego, a kiedy ze słomki?
Z pytaniem, kiedy dziecko powinno zacząć pić z kubka, boryka się prawie każdy rodzic. Logopedzi, terapeuci karmienia i inni specjaliści przychodzą z odpowiedzią. Między 6. a 9. miesiącem życia – w zależności od stopnia rozwoju mięśni jamy ustnej – dziecko gotowe jest do korzystania z otwartego kubka.
Z kolei picie przez słomkę może rozpocząć się około 9. miesiąca życia dziecka, choć niektóre maluchy potrafią opanować tę umiejętność już w 7. miesiącu.
Niestety okazuje się, że niekapki z twardym dzióbkiem są najczęściej wybieranymi akcesoriami do picia po zakończeniu (lub i w trakcie) przygody z butelką.
Historia pewnego kubka
Po raz pierwszy kubki niekapki zaczęły się pojawiać na rynku w latach 80-tych i 90-tych XX wieku jako odpowiedź na potrzebę rodziców, którzy szukali sposobu na uniknięcie bałaganu podczas nauki picia przez ich dzieci.
Kubki niekapki nie zostały stworzone z myślą o rozwijaniu umiejętności połykania u dzieci!
Dzisiaj kubki niekapki sprzedawane są rodzicom jako niezbędny element akcesoriów do karmienia. Co więcej, dorośli uważają ich użycie za istotną część rozwoju dziecka. A czy picie z kubka niekapka jest zdrowe?
Na naszym Instagramie znajdziecie więcej wskazówek logopedycznych dla rodziców w cyklu Przystanek Logopeda.
Kubki niekapki okiem logopedy, czyli czy kubek niekapek jest zdrowy?
W miarę dojrzewania dziecka – zmienia się sposób, w jaki połyka. W 1. roku życia dziecko używa przede wszystkim przednio-tylnego ruchu języka do przemieszczania miękkich pokarmów i płynów do tylnej części jamy ustnej w celu połknięcia. To niemowlęcy wzorzec ssania-połykania.
Moje dziecko nie mówi, mówi mało lub nie chce mówić — kiedy iść do logopedy?
Około 1. roku niemowlęta powinny zacząć rozwijać dojrzały wzorzec połykania, w którym czubek języka unosi się do wyrostka zębodołowego, rozpoczynając tam ruch przypominający falę.
Dlaczego nie niekapek? Picie wyłącznie z kubka z twardym dzióbkiem może przedłużyć niedojrzały wzorzec połykania.
Twardy dzióbek spoczywa na przedniej części języka, uniemożliwiając jego uniesienie do wałka dziąsłowego, a tym samym prawidłowe oraz skuteczne picie i jedzenie.
Nieunoszący się język, często spoczywa na dnie jamy ustnej, sprzyjając zgryzowi otwartemu, wadom doprzednim, oddychaniu przez usta, w konsekwencji utrudniając rozwój mowy i języka.
Podsumowując: kubki niekapki – wady:
- przedłużają niedojrzały wzorzec ssania liżącego,
- prowadzą do szkodliwych zmian w kompleksie ustno-twarzowym, np. :
- nieprawidłowej pozycji spoczynkowej języka,
- zgryzu otwartego,
- wad doprzednich,
- oddychania przez usta,
- utrudniają prawidłowy rozwój mowy.
Okazjonalne używanie kubka niekapka może nie zakłócać odpowiedniego dla wieku rozwoju jamy ustnej. Jednak w dzisiejszym zabieganym i wygodnym świecie dzieci piją z takich kubków nierzadko cały dzień. Zachęcam do świadomego wyboru przyborów, z których korzysta Twoje dziecko.
Wszelkie wątpliwości warto konsultować ze specjalistą.
Logopeda na Teneryfie – harmonijny rozwój Twojego dziecka
Źródło zdjęć: ASHAWIRE, wonderbaby.org