“Kosmos i jego tajemnice” – to dopiero książka o kosmosie dla dzieci! Z przewagą czytelnych schematów, licznych infografik i ilustracji nierzadko zapełniających całe rozkładówki. Wraz z nieprzytłaczającą, choć miejscami naukową narracją przedstawiają niespełna 30 najbardziej intrygujących zagadnień dotyczących kosmosu. Jaki kształt ma Wszechświat? Dlaczego Księżyc nie spada? Jak powstają czarne dziury? Ile lat pożyje jeszcze Słońce? Czy przyszłość wszechświata jest znana? Całkiem poważne pytania wyjaśniające tajemnice nauki czekają na fanów nieprzeniknionego wszechświata w niecodziennej książce o kosmosie dla dzieci.
Dwie pierwsze części edukacyjnej serii przybliżającej młodym czytelnikom tajemnice fizyki, chemii i astronomii – „Fizyka kwantowa i jej tajemnice” oraz „Teoria względności i jej tajemnice” scharakteryzowałam we wpisie — Wartościowe książki edukacyjne dla dzieci – „Fizyka kwantowa i jej tajemnice” oraz „Teoria względności i jej tajemnice”.
Leksykon ciekawostek
Każda kolejna książka o kosmosie uświadamia nam, jak niewiele jeszcze wiemy o wszechświecie. To stawia nas — ludzi w dość niepewnej sytuacji, jeśli chodzi o przyszłość, nawet gdy mamy na myśli bardzo odległe czasy. Na szczęście naukowcy i badacze nie próżnują w odkrywaniu tajemnic kosmosu, a pasjonaci i popularyzatorzy wiedzy tacy, jak Sheddad Kaid-Salah Ferrón zdradzają jej tajniki, szczególnie najmłodszym.
Tłumaczenie — powiedzmy sobie szczerze — zagadkowych i ezoterycznych kwestii z punktu widzenia laika w kwestiach astronomii, fizyki i chemii (tak przecież widzi je większość ludzi) odbywa się poprzez przystępnie omawiane i kolejno rozpisane w spisie — zagadnienia.
Szeroko ujęty temat grawitacji poprzedza bardzo obrazowo potraktowany problem powstania wszechświata. Zerknijcie sami:
Graficznie pokazany schemat Wielkiego Wybuchu i następujących po nich zjawisk pozwala zrozumieć stale zmieniająca się (rozszerzającą) naturę kosmosu.
Właściwie publikacja składa się z tego typu schematów, infografik i precyzyjnych rysunków, które nie raz przypominają szkicownik naukowca. Czytelnik nie może narzekać na nudę monotonnej narracji. Ta ostatnia jest oczywiście punktem wyjścia do studiowania wszechobecnych ilustracji.
W praktyce każde zagadnienie to sensacyjne odkrycie z dziedziny astronomii, chemii lub fizyki. Ciekawostka goni więc ciekawostkę. Czy wiedzieliście, że sieć kosmiczna przypomina sieć neuronową w naszym mózgu albo, że galaktyki oddalają się od siebie coraz szybciej? A może słyszeliście kiedyś o tunelu czasoprzestrzennym? Jeśli nie, to autorzy bardzo czytelnie opowiadają o intrygujących zjawiskach, przekraczających ludzką wyobraźnię.
Jak oblicza się rozmiar widzialnego wszechświata? Na czym polega proces narodzin, wzrastania i śmierci gwiazd? Czym różni się grupa, gromada od supergromady galaktyk? Czym są egzoplanety i czy faktycznie mogą okazać się być zamieszkiwalne? W jaki sposób wykrywa się czarne dziury? Czy wszechświat przestanie istnieć? Odpowiedzi szukajcie w nasyconej grafiką i ciekawostkami książce “Kosmos i jego tajemnice”.
Różne oblicze wszechświata
Co osobliwe jest w “Kosmosie i jego tajemnicach” to to, że publikacja pokazuje różne oblicze wszechświata — od cudownego, ale i dość enigmatycznego Wielkiego Wybuchu (próbującego wytłumaczyć, jak powstał wszechświat), przez jego trudną do pojęcia nieskończoność (tylko w widzialnym, czyli obserwowanym wszechświecie istnieje około 2 bilionów galaktyk), fenomenalną różnorodność kosmosu (galaktyki karłowate i giganty, galaktyki spiralne, eliptyczne, soczewkowate i nieregularne), po niepokojącą, bo destrukcyjną naturę zmian mających nastąpić w przyszłości (m.in. oddalanie się galaktyk od siebie, schładzanie się wszechświata, śmierć wszystkich gwiazd).
Tym ostatnim pesymistycznym przeobrażeniom autorzy poświęcają całkiem sporo uwagi. Czytelnicy dowiadują się np., jak działają czarne dziury (wpada do nich wszystko, ale nic się z nich nie wydostaje, nawet żaden sygnał dźwiękowy czy świetlny). Co nieco poznają naturę ciemnej energii — odpychającej od siebie galaktyki (stanowi 68% masy i energii wszechświata!). Finalnie dowiadują się również, jaka będzie przyszłość Wszechświata. Ta czarna wizja nie napawa optymizmem.
Na całe szczęście to bardzo odległa wizja –
nie ma sensu się nad nią zastanawiać. Lepiej ten czas
poświęcić na zatroszczenie się o naszą planetę.
Książka o kosmosie dla dzieci “Kosmos i jego tajemnice” wydana została nakładem wydawnictwa Adamada.
Polecamy również książkę podkreślającą nieograniczone możliwości ludzkości z historią Apollo 11 na pierwszym planie – „Ziemia do Księżyca”.
W książce „Mru Mru i gwiazda” całkiem młodzi czytelnicy mogą razem z sympatyczną niedźwiadką odkrywać prawa rządzące baaaaardzo odległym kosmosem.
Po najmłodszych adeptów nauk ścisłych polecam „Obrazy matematyki. Z wizytą w muzeum sztuki”.
Ciekawych świata przyszłych statystyków zachęcam do bezkonkurencyjnej lektury popularnonaukowej, czyli „Ja i świat. Informacje w obrazkach”.