idealne placki ziemniaczane

Jak zrobić idealnie chrupiące placki ziemniaczane? Oto nasz sekret!

Złociste, aromatyczne i idealnie chrupiące – placki ziemniaczane należą do tych dań, które znikają z talerzy jeszcze zanim zdążą wystygnąć. Przygotowane z tartych ziemniaków doskonale smakują zarówno saute, jak i ze śmietaną albo gęstym sosem mięsnym lub grzybowym. W jaki sposób przygotować idealnie chrupiące placki? Stosując się do kilku prostych zasad!

Odpowiednie ziemniaki to podstawa!

Przygotowanie placków ziemniaczanych nie jest zbyt skomplikowane, a podstawowe składniki do ciasta można znaleźć niemal w każdej kuchni i to bez względu na porę roku. Oprócz odrobiny mąki, białej cebuli, jajka oraz kilku przypraw, najważniejszym składnikiem są oczywiście ziemniaki, które po utarciu na średnich oczkach należy odcisnąć, by odsączyć nadmiar płynów.

Do przyrządzenia placków najlepiej nadają się kartofle starsze, najlepiej zebrane i przechowywane w ciemnym miejscu od poprzedniego sezonu. Takie sztuki w miąższu zawierają zdecydowanie mniej wody niż ziemniaki młode, dzięki czemu ciasto zyskuje odpowiednią gęstość. Nie bez znaczenia jest również odmiana warzywa – do smażenia zdecydowanie najlepiej wybrać ziemniaki typu B (Irga, Flaming) lub C (Bryza, Ibis), które zawierają większą ilość skrobi sprawiającej, że placki po usmażeniu będą zwarte i chrupiące.

Sposób na apetycznie chrupiące placki ziemniaczane

Jak zrobić idealnie chrupiące placki? Oprócz użycia ziemniaków o zwiększonej zawartości skrobi, duży wpływ na smak oraz chrupkość potrawy ma odpowiednio dobrany tłuszcz, w którym placuszki będą smażone. Do tego celu najlepiej użyć oleju o neutralnym smaku i wysokim punkcie dymienia, sięgającym minimum 180ᵒC (olej rzepakowy, słonecznikowy). O powstaniu złocistej skórki otulającej miękkie wnętrze decyduje również sposób przygotowania ciasta.

  1. Umyte i obrane ziemniaki zetrzyjcie na grubsze wiórki, wykorzystując tarkę o średnich oczkach. Jeżeli planujecie przygotować większą ilość placków, możecie użyć szatkownicy elektrycznej.
  2. Powstałą masę odciśnijcie z nadmiaru płynów, używając do tego celu np. bardzo gęstego sitka.
  3. Do startych ziemniaków wsypcie trochę mąki pszennej, startą białą cebulę, jajko oraz przyprawy (sól, pieprz). Niektóre przepisy uwzględniają również dodanie niewielkiej ilości oleju, szczypty gałki muszkatołowej oraz rozgniecionego ząbka czosnku, jeśli placki ziemniaczane mają być serwowane z sosem lub mięsem.
  4. Wszystkie składniki dokładnie zmieszajcie, tworząc dość gęstą, jednolitą masę. Nie odstawiajcie gotowego ciasta „na potem”, ponieważ ziemniaki zaczną szarzeć, a przygotowane z takiej masy placki stracą apetyczny, złoto-brązowy odcień.
  5. Do smażenia wykorzystajcie dużą, wygodną patelnię o szerokim dnie i z powłoką zapobiegającą przywieraniu. Na rozgrzanym olej wykładajcie chochlą porcję ciasta, formując równocześnie okrągłe lub podłużne kształty.
  6. Obsmażone na złoto placki odsączcie przez chwilę na papierowym ręczniku, żeby oddały nadmiar tłuszczu.
  7. Gotowe placki ziemniaczane należy podawać od razu, póki są ciepłe i najbardziej chrupiące.

Najlepsze dodatki do placków ziemniaczanych

Z czym serwować placki ziemniaczane? Wiele osób lubi się nimi delektować bez żadnych dodatków, inni polewają porcję gęstym sosem grzybowym lub pikantnym gulaszem warzywnym z dodatkiem drobno pokrojonego mięsa. Niewielkich rozmiarów placuszki świetnie smakują również z tartym żółtym serem, dipem czosnkowym albo tzatziki. Warto wypróbować także wersje z cienkimi plastrami wędzonego na zimno łososia oraz po góralsku, czyli w towarzystwie pachnącego oscypka okraszonego żurawiną.

A może by tak wypróbować placki ziemniaczane na słodko? Nic nie stoi na przeszkodzie! Wówczas przygotowując ciasto, należy zrezygnować z dodania cebuli i pikantnych przypraw, takich jak pieprz, gałka muszkatołowa czy czosnek. Chrupiące kółeczka w wersji na słodko doskonale komponują się z dżemem, konfiturami, pokrojonymi w kostkę owocami oraz gęstą śmietaną i cukrem. Co jeszcze do nich pasuje? Dużo więcej ciekawych pomysłów na wyśmienite placki ziemniaczane znajdziecie na stronie Przepisy.pl. Życzymy smacznego!

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top