kate trysh HwalfcpTLe0 unsplash

Jak przeżyć z dzieckiem na lotnisku? Poradnik przetrwania dla rodziców

Czeka Cię podróż samolotem z dzieckiem? Wielu rodziców sam pomysł przyprawia o gęsią skórkę. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można przetrwać czas w samolocie i na lotnisku bez większych problemów – nawet z maluchem lub maluchami.

Lotniska same w sobie są niekomfortowe i przysparzają mnóstwo stresu, nawet dorosłym. Hałas, tłum ludzi i ogólny chaos potrafią zmęczyć każdego, a jeśli doda się do tego małe dzieci – sprawa staje się tylko bardziej skomplikowana.

Latanie z dziećmi czasem jest koniecznością, a podróżowanie to doskonały sposób na zaciśnięcie rodzinnych więzi i zdobycie bezcennych wspomnień. Trzeba tylko przebrnąć przez lotnisko. Czy można to zrobić całkiem bezstresowo? Pewnie nie, ale można przynajmniej ograniczyć zdenerwowanie, odpowiednio przygotowując się do podróży. Sprawdźmy zatem, co mogą zrobić rodzice, by zminimalizować stres (swój i dzieci) związany z przybyciem na lotnisko i oczekiwaniem na lot.

Przybądź dużo wcześniej

Złota zasada podróżowania samolotem jest taka, że należy przybyć na lotnisko dwie, a nawet trzy godziny przed planowanym wylotem. Jeśli lecisz z dziećmi – celuj w trzy. Naprawdę lepiej być na lotnisku wcześniej niż biegać po hali i szukać swojego miejsca z malcem pod pachą, a potem przechodzić kontrolę bezpieczeństwa w pośpiechu i nerwach.

Szczególnie punktualnym należy być, jeśli nadaje się bagaż rejestrowany. Odprawa może chwilę potrwać, więc naprawdę warto wstać wcześniej, zamiast niepotrzebnie się stresować.

Do samej bramki warto również podejść z wyprzedzeniem. Na dużych lotniskach dotarcie do niej może zająć sporo czasu, a musisz przygotować się na to, że z dzieckiem ten spacer będzie dłuższy. Maluch może zatrzymywać się albo napotkać jakiś nieprzewidziany problem. Dla własnego spokoju ducha staraj się wszędzie być raczej wcześniej niż później.

Przygotuj dziecięce multimedia

Długie loty i kolejki nie są przyjemne dla nikogo, a w szczególności dla dzieci – te rzadko są fanami siedzenia w jednym miejscu przez wiele godzin. Warto pomyśleć o tym zawczasu i przygotować multimedia, które pomogą dzieciom przetrwać czas oczekiwania na lot. Doskonale sprawdzą się ulubione bajki. Jeśli więc wybierasz się gdzieś samolotem z dziećmi, koniecznie spakuj tablet (a przynajmniej smartfon) i parę słuchawek.

Bajki warto pobrać, by były dostępne offline również w samolocie, ale jeśli tego nie zrobisz, nic nie szkodzi – praktycznie każde lotnisko udostępnia darmowe Wi-Fi dla pasażerów, a jeśli dotrzesz na lotnisko odpowiednio wcześnie, będzie jeszcze okazja, by z niego skorzystać.

Miej jednak na uwadze, że publiczne sieci nie zawsze są bezpieczne. Te na lotniskach są szczególnie narażone na ataki, ponieważ przewijają się przez nie setki ludzi dziennie. Hakerzy wykorzystują ten fakt i chętnie podsłuchują sieci, by wykradać cudze dane.

Jeśli planujesz korzystać z publicznych sieci – czy to na lotniskach, czy w kawiarniach – zainstaluj usługę VPN na swoich urządzeniach. VPN to przydatne narzędzie szyfrujące ruch sieciowy i sprawiające, że będzie on mniej narażony na dostanie się w niewłaściwe ręce. Poza tym VPN Polska jest w stanie zmienić Twój adres IP na polski i pomóc Ci ominąć blokady geograficzne ograniczające dostęp do rodzimych treści na wakacjach.

Ubierz siebie i dziecko na podróż

Zbyt gruby ubiór albo niewygodne buty to dla dziecka powód do płaczu i histerii, szczególnie w tak stresującym i pełnym bodźców środowisku, jakim jest lotnisko. Przed podróżą dobrze przemyśl, jak ubrać dzieci. Postaw na jak największą wygodę i luźne, zdejmowane warstwy – bluzy, kurtki i tym podobne.

Nie zapomnij o butach – im większe lotnisko, tym więcej chodzenia, więc dobrze, by były możliwie wygodne. Klapki na plażę lepiej pozostawić w walizce.

Weź zabawki i książeczki

Lotnisko to nie plac zabaw, a każdy dodatkowy przedmiot zajmuje cenne miejsce w bagażu, ale jeśli podróżuje się z dziećmi, trzeba czasem pójść na kompromis. Ulubione zabawki mogą uratować sytuację na lotnisku. Nie muszą być duże – dziecko będzie zafascynowane nawet małym samochodzikiem, szczególnie jeśli wcześniej go nie widziało. Właśnie dlatego warto zakupić trochę dziecięcych gadżetów przed zaplanowanym lotem – nowości zajmą malucha na dłużej.

Dziecięca literatura również jest niezastąpiona, zarówno na lotnisku, jak i już w samolocie. Znudzone dziecko to często marudne dziecko. Warto więc zaopatrzyć się w książeczki z historyjkami, kolorowanki (i kredki), naklejanki i inne interaktywne przedmioty przeznaczone dla najmłodszych.

Spakuj odpowiednie przybory i miej je pod ręką

W zależności od wieku Twojego dziecka możesz potrzebować takich produktów, jak chusteczki higieniczne, pampersy, pokarm i tak dalej. Spakuj to, co potrzebne odpowiednio wcześniej jako bagaż podręczny w taki sposób, by mieć do wszystkiego łatwy dostęp. Nie zapomnij również o kocyku albo szalu, który może pełnić funkcję koca – samoloty i lotniska bywają chłodne, a pewnie nie chcesz, by dziecko przeziębiło się, zanim jeszcze opuści kraj.

Pamiętaj też o dokumentach – biletach, kartach pokładowych, dowodach tożsamości i paszportach (jeśli będą potrzebne). Miej je pod ręką tak, żeby nie trzeba było ich szukać.

Jeśli chcesz wziąć wózek dla dziecka, sprawdź, jak zapatruje się na to Twoja linia lotnicza. W niektórych wniesienie wózka jest bezpłatne. Przećwicz składanie i rozkładanie go jeszcze w domu, żeby nie musieć męczyć się przed wejściem na pokład.

Pamiętaj o przekąskach

Czas oczekiwania na lot może być długi, a Twój maluch na pewno w którymś momencie odczuje głód. Każdy rodzic wie, że głodne dziecko to utrapienie, dlatego i na tę sytuację należy się odpowiednio przygotować.

Kanapki, musy owocowe i drobne przekąski (kabanosy, krakersy) mogą oszczędzić Ci wielu krzyków i płaczu napędzanego głodem. Przydadzą się zarówno na lotnisku, jak i już podczas lotu – pamiętaj jednak, by zapoznać się z zasadami przewozu żywności i płynów obowiązującymi podczas Twojej podróży.

Jeśli lecisz z niemowlakiem, dobra wiadomość jest taka, że zazwyczaj linie lotnicze nie ograniczają płynnej żywności dla niemowląt limitem, choć i tu należy zapoznać się z zasadami linii przed podróżą, by uniknąć ewentualnych niespodzianek.

Wykorzystaj czas w strefie zakupowej

Strefa zakupowa to ostatni dzwonek na zakupienie pamiątek i prezentów (jeśli wracasz z wakacji), a także przekąsek i napojów. Nie wszystkie linie oferują poczęstunek podczas lotu, szczególnie w klasie ekonomicznej, więc oczekiwanie na wpuszczenie na pokład to dobry moment, by nabyć picie i coś do jedzenia dla siebie i dzieci.

Scroll to Top