Biblioteka Przyjazna Dzieciom – mapa bibliotek dla dzieci

Wraz z czytelnikami bibliotek, ale i wydawnictwami, instytucjami kultury oraz polskimi artystami stworzyliśmy mapę i listę Bibliotek Przyjaznych Dzieciom, by ułatwić znalezienie bibliotek aktywnie promujących ideę czytelnictwa wśród najmłodszych, młodszych i starszych czytelników. Inicjatywa ta prócz jasnej idei promocji czytelnictwa i instytucji ją wspierających, zwraca uwagę na ogromny potencjał bibliotek – tych małych, np. wiejskich, które niejednokrotnie są, poza szkołą, jedyną formą rozwoju młodego człowieka, ale i tych dużych, często funkcjonujących w szeroko rozumianej kulturze i edukacji miast, województw, a nawet w skali ogólnopolskiej.

    Przystanek Biblioteka

    Zarówno Ci z Was, którzy są z nami dłużej, ale i obserwatorzy, którzy niedawno dołączyli do społeczności Przystanku Rodzinka, wiedzą, że bliska nam jest idea wychowania dzieci przez czytanie. Wspólny czas poświęcony lekturze książek, ale i rozmowy inspirowane tematami czy fabułą opowieści okazują się być naszym (i wielu innych rodzin) sposobem na BYCIE z dzieckiem, ale i świadome jego WYCHOWYWANIE.

    Nie powinien więc dziwić fakt, że biblioteka – miejsce, w którym książek jest pod dostatkiem, staje się częstym „przystankiem” rodzinnych wypraw.

    atrakcje dla dzieci krakow biblioteka dla dzieci rajska
    atrakcje dla dzieci krakow biblioteka dla dzieci rajska
    atrakcje dla dzieci krakow biblioteka dla dzieci rajska

    Czas spędzany na lekturze, zabawie, zorganizowanych zajęciach czy po prostu spotkaniach z innymi rodzinami pochłoniętymi książką i kulturą jest bezcenny.

    Biblioteka Przyjazna Dzieciom – czyli jaka?

    Podczas 1. edycji przez lipiec 2022 roku oraz 2. edycji w lipcu i sierpniu 2023 na Facebooku i Instagramie można było zgłaszać Biblioteki Przyjazne Dzieciom. Aby pomóc w ocenie, czy dana biblioteka może być uznana za przyjazną dzieciom, zwróciliśmy uwagę na następujące kryteria:

    Aktualizowany repertuar książek dla dzieci w różnym wieku.

    Różnorodność materiałów – nie tylko książki, ale także audiobooki, gry edukacyjne, komiksy, materiały multimedialne itp.

    Promocja aktywnej lektury z dzieckiem.

    Przyjazna atmosfera – pomocny dziecku personel biblioteki, miejsce, które dzieci chcą chętnie odwiedzać.

    Zajęcia edukacyjne – regularna organizacja różnego rodzaju warsztatów, zajęć edukacyjnych, spotkań z autorami itp.

    Popularyzacja aktywnej lektury oraz czytania jako sposobu wychowania i spędzania czasu z dzieckiem.

    Ciekawa aranżacja przestrzeni – np. kolorowe dekoracje, prace czytelników, tematyczne kąciki czy specjalne miejsca.

    Współpraca z lokalną społecznością – np. ze szkołami i przedszkolami.

    biblioteka przyjazna dzieciom 1

    1. edycja akcji Biblioteka Przyjazna Dzieciom

    Dziękujemy wszystkim, którzy wpierali akcję na różne sposoby, czy to przeznaczając książki, gry i materiały edukacyjne dla osób zgłaszających biblioteki czy też promując akcję w swoich mediach społecznościowych i na portalach internetowych.

    Akcję wsparły:

    Ogromne zaangażowanie czytelników w lipcu 2022 roku zaowocowało stworzeniem mapy aż 171 bibliotek!

    2. edycja akcji Biblioteka Przyjazna Dzieciom

    Pierwsza edycja cieszyła się niezwykle dużym zainteresowaniem, a biblioteki nazywały otrzymane wyróżnienie „wiatrem w żagle”, „niezwykłą nominacją, bo od samych czytelników”, „kompasem, pokazującym, że jesteśmy na właściwej drodze do rozwijania miłości do czytelnictwa u dzieci”. To jednoznacznie przekonało nas, aby ponowić akcję –  tym razem z aspiracją do objęcia swoim zasięgiem jeszcze większej liczby bibliotek.

    W lipcu i sierpniu 2023 roku zostało zgłoszonych kolejnych 230 bibliotek!

    Patronat sprawowali:

    Partnerami i fundatorami nagród byli:

    W ramach 2. edycji akcji i Rajdu Flaminga, odwiedzaliśmy biblioteki w różnych częściach Polski, wspierając przy tym charytatywny cel rajdu. Aktualności z podróży oraz przebieg akcji śledzić można było śledzić w naszych mediach społecznościowych. Niektóre ze zrealizowanych materiałów znajdziecie poniżej.

    Mapa i lista Bibliotek Przyjaznych Dzieciom

    Przed Wami mapa Bibliotek Przyjaznych Dzieciom odkrytych w obu edycjach.

    Dodatkowo powstała lista bibliotek z linkami do ich stron internetowych oraz profili na Facebooku. To wraz z dodatkowym podziałem na województwa ułatwi znalezienie bibliotek aktywnie promujących ideę czytelnictwa wśród młodych czytelników.

    DOLNOŚLĄSKIE

    KUJAWSKO-POMORSKIE

    LUBELSKIE

    LUBUSKIE

    ŁÓDZKIE

    MAŁOPOLSKIE

    MAZOWIECKIE

    OPOLSKIE

    PODKARPACKIE

    PODLASKIE

    POMORSKIE

    ŚLĄSKIE

    ŚWIĘTOKRZYSKIE

    WARMIŃSKO-MAZURSKIE

    WIELKOPOLSKIE

    ZACHODNIOPOMORSKIE

    W mediach społecznościowych, post o akcji pierwszej edycji akcji został wyświetlony ponad 30 000 razy, osiągając zasięg na poziomie 28 000 osób, generując przy tym 3000 interakcji ponad 330 komentarzy i blisko 100 udostępnień.

    Druga edycja przewyższyła te wyniki, prawie 50 000 wyświetleń i 45 000 osób, 5000 interakcji, 650 komentarzy i ponad 150 udostępnień.

    Do wpisu w mediach społecznościowych jak i informacje o akcji na blogu linkowały zarówno portale miejskie jak i same biblioteki.

    Ogólnopolska akcja Biblioteka Przyjazna Dzieciom w mediach

    tvp3

    Konkurs z nagrodami

    Pragnąć podziękować za zaangażowanie i pasję, jaką czytelnicy wkładają w promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, wraz z Partnerami obu edycji uruchomiliśmy specjalny konkurs, w którym nagradzaliśmy unikalność argumentów osób wskazujących swoje ulubione “Biblioteki Przyjazne Dzieciom”!

    Podsumowanie

    Na zakończenie, chcielibyśmy przypomnieć, że Biblioteka Przyjazna Dzieciom to miejsce, które nie tylko rozbudza wyobraźnię i promuje miłość do literatury, ale jest też przestrzenią pełną ciepła, akceptacji i twórczej swobody. To miejsce, które kształtuje młode umysły i serca, buduje relacje międzyludzkie, a przede wszystkim – inspiruje do ciągłego rozwoju i odkrywania nowych pasji.

    Takich bibliotek – Bibliotek Przyjaznych Dzieciom – życzymy sobie i Wam.

    Z kolei wszystkim Bibliotekom Przyjaznym Dzieciom życzymy, aby niezmiennie były oazą wiedzy i dobrej zabawy, a przede wszystkim – miejscem, które zawsze pachnie magią książek. Razem zmieniamy oblicze polskich bibliotek, czyniąc je jeszcze bardziej przyjaznymi dla najmłodszych czytelników.

    Tym bardziej więc cieszy nas, że akcja spotkała się z tak ogromnym zainteresowaniem nie tylko czytelników bibliotek.

    Owocnych odwiedzin w Bibliotekach Przyjaznych Dzieciom.

    Dziecieca ciekawosc blok 1
    obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
    polub przystanek rodzinka facebook
    Scroll to Top