“Księżyc” to pięknie wydane popularnonaukowe kompendium o naturalnym satelicie Ziemi. Za sprawą osobliwych autorów (włoskiego astronauty, pierwszego Europejczyka na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i pisarza nagrodzonego Nagrodą Andersena za całokształt twórczości) publikacja okazuje się być prawdziwą esencją wiedzy o Księżycu. Łączy szeroką perspektywę ujęcia tematu – spojrzenie w przeszłość i przyszłość. Zestawia ze sobą naukowe i kulturowe księżycowe skojarzenia, opisując srebrny glob słowami, obrazami i dźwiękami. “Księżyc” to hołd dla naszego naturalnego satelity w najlepszym wydaniu!
Czy kolejna na rynku wydawniczym popularnonaukowa książka o Księżycu może jeszcze zachwycić? Po trzykroć tak! Bo:
Autorzy to prawdziwi znawcy i miłośnicy srebrnego globu
Umberto Guidon to astrofizyk, astronauta, uczestnik dwóch misji NASA, pierwszy Europejczyk, który przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a obecnie zaangażowany w publicystykę naukową pisarz. W duecie z poczytnym autorem literatury dziecięcej -Andrea Valente – stworzył osobliwą encyklopedię o Księżycu.
Książka pisana jasnym i lekkim stylem, jak na popularnonaukowy tytuł przystało, dopełniana jest merytorycznym wykładem. Szczególnie druga z trzech części książki obfituje w naukowe wiadomości. Przystępnie opisane zostają narodziny Księżyca, zjawisko kolejnych jego faz, zaćmienia, grawitacji, ale i przyszłość srebrnego globu. Zrozumiale wyjaśniono również przyczyny przypływów i odpływów mórz na Ziemi czy obecność kraterów na Księżycu.
Perspektywa ujęcia tematu sięga przeszłości, ale i przyszłości
Spojrzenie wstecz – oczami starożytnych Rzymian, Fenicjan, Babilończyków, także renesansowych umysłów, m.in. Galileusza lub też załogi Apollo 1 – ale i w przyszłość dzięki np. planom, jakie szykuje misja Deep Space Gateway (stacja kosmiczna umiejscowiona w pobliżu Księżyca), tym samym zgłębianie mitów, legend, fantastycznonaukowej literatury, ale i podziwianie relacji eksploratorskich wypraw, wcale nie pozbawia srebrnego globu uroku i magii. Przeciwnie, okazuje się, że Księżyc kryje w sobie i wokół siebie jeszcze wiele tajemnic.
O księżycu jako metaforze ojcowskiej miłości przeczytacie z najmłodszymi dziećmi w książce ,,Tato, zdobądź dla mnie Księżyc”.
Księżyc opisywany jest słowami, obrazami i dźwiękami
Pierwszy rozdział jest zbiorem różnorodnych nawiązań do dzieł naukowych, ale i artystycznych, które za bohatera obrały sobie właśnie srebrny glob. Czytając “Księżyc” poznajemy mity o księżycowych bóstwach i fabuły najsłynniejszych (często proroczych) powieści literatury fantastycznonaukowej (m.in. Juliusza Verne’a), ale i oglądamy kultowe księżycowe kadry filmowe (jak np. ten z “Podróży na Księżyc” Georgesa Mélièsa, na której widać Księżyc z twarzą kobiety pokrytej bitą śmietaną, w jej oku zaś tkwi rakieta kosmiczna). Wsłuchujemy się również w nastrojową “Sonatę Księżycową” Ludwiga van Beethovena, próbujemy naśladować moonwalk Michaela Jacksona, podziwiamy “Gwiaździstą noc” Vincenta van Gogha. Bo Księżyc, to nie tylko nauka. To także ekscytujący rock, rytmiczny rap czy melancholijna impresja.
Chcesz odwiedzić Księżyc bez wychodzenia z domu i zobaczyć z bliska wszystkie jego kratery lub może znaleźć ślady po misiach Apollo?
Masz ochotę odkryć leksykalne tajemnice ukryte w dniach tygodnia w najpopularniejszych językach świata?
Intryguje Cię, dlaczego Księżyc czasami wydaje się większy lub ma inny kolor niż zwykle?
Te i inne zagadki pozwoli Ci zgłębić “Księżyc” – jedna z najbardziej ekscytujących książek popularnonaukowych tego roku.
Książka “Księżyc”, której autorami są Umberto Guidoni i Andrea Valente z ilustracjami Susy Zanelli ukazała się nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia.
O sile ludzkich marzeń i historii Apollo 11 na tle kosmicznego wyścigu przeczytacie w książce (i naszej recenzji) “Ziemia do Księżyca”.